Vaše rozhodnutí darovat krevní plazmu zachraňuje životy.

Co je krevní plazma?

Lidská krev se skládá z krevní plazmy a z krevních buněk. Krevní plazma představuje téměř polovinu objemu krve. Obsahuje nejrůznější životně důležité látky jako ionty, cukry, tuky, protilátky, enzymy, hormony a další. Pro současnou medicínu je lidská plazma získávaná od dárců nenahraditelná. Používá se buďto v celku jako čerstvě zmražená přírodní plazma anebo se zpracovává a získávají se z ní důležité léky, jako jsou protilátky, srážlivé faktory a další.

Proč darovat krevní plazmu?

  1. důvod: Plazma je použita pro výrobu léků, které mají v medicíně široké využití. Jedná se například o dopravní nehody, oslabený imunitní systém, léčbu pacientů s popáleninami nebo poruchami srážlivosti.
  2. důvod: Plazmu nelze laboratorně vyrobit. Plazmu a život zachraňující bílkoviny v ní obsažené lze získat pouze od dárců, kteří věnují svůj čas pro darování.
  3. důvod: Darováním plazmy zachraňujete životy. Léky vyrobené z plazmy se používají např. u léčby těžkých stavů po dopravních nehodách, u náročných chirurgických zákroků, léčby popálenin, šokových stavů, traumat, při léčbě vzácných genetických onemocnění - např.poruchy srážlivosti krve, u pacientů s oslabeným imunitním systémem.
  4. důvod: Přispějete k tomu, že je k disposici více životně důležitých léků. Pro léčbu jednoho pacienta na jeden rok může být potřeba i více než 1000 odběrů plazmy.